Design na co dzień

Design na co dzień

Urządzanie mieszkania lub domu może być ogromną przyjemnością, ale także wyzwaniem. Warto znać nie tylko najnowsze trendy, ale i zasady aranżacji wnętrz. Stylowości i klasy dodadzą przedmioty designerskie. Za takie mogą uchodzić nie tylko te, które są najnowszym krzykiem mody – szczególną wartość mają klasyki designu. Design to pojęcie bardzo szerokie i wieloznaczne, trudno podać konkretną datę jego powstania, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy za pierwszych designerów można już uznać twórców mebli w czasach baroku. Do dziś pozostają dla wielu projektantów niedościgłym wzorem. Jednak świadomie designerskie meble zaczęły powstawać w czasach współczesnych. Na szczęście nie skończyły jako antyki, ani nie przeszły do lamusa i można kupić ich najnowsze „wydanie”. Nie zawsze widząc interesujący mebel zdajemy sobie sprawę z jego historii. Przed rozpoczęciem urządzania domu warto poznać te klasyki designu, które i dziś są dostępne na rynku. Inspirują one bowiem ciągle projektantów mebli.

Fotele wracają do łask

W historii designu na trwałe zapisało się wiele niezwykłych foteli. Do kultowych można zaliczyć zaprojektowany pod koniec lat 50. ubiegłego wieku fotel Egg, czyli jajko. Jego autorem jest Arne Jacobsen, architekt i projektant wnętrz w jednym, z bardzo bogatym dorobkiem. Jednak jego sztandarowym dziełem stał się właśnie fotel charakteryzujący się ponadczasową formą, a także zapewniający komfort. Wciąż nie wychodzi z mody, a nawet przeżywa swój renesans. To niejedyny fotel, jaki zapisał się w historii designu. Spektakularne wrażenie robi słynny fotel Eamus Lounge. Powstał w roku 1956, a został zaprojektowany przez małżeństwo – Charlesa i Ray Eamus. To jeden z najdroższych mebli na świecie. Zrobił światową karierę, pojawiając się w wielu hollywoodzkich filmach. Dla każdej osoby ceniącej sobie komfort, spełnieniem marzeń będzie fotel, który powstał w 1946 roku. Stworzył go architekt i projektant wnętrz Eero Saarinen. Można w nim skutecznie odpocząć w wygodnej pozycji po męczącym dniu. Jednocześnie jego prosta forma zachwyca również współcześnie.

Lampy o światowej sławie

W historii designu zapisały się także lampy, które do dzisiaj budzą zachwyt. Projektantem, który stworzył oświetlenie znane i rozpoznawalne na całym świecie jest Poul Heningsen (PH). Ten duński projektant był także architektem i krytykiem sztuki. Pamiętając jeszcze czasy, gdy domy oświetlano naftą, tworzył lampy, które dawały miękkie i delikatne światło. Najsłynniejsza z nich to lampa nazywana po prostu PH-lamp. To lampa tak zwana trzycieniowa, której konstrukcja sprawia, że światło pada bardzo równomiernie na stół nad którym wisi. Jej forma również kojarzy się z tradycyjnymi lampami naftowymi. Projektant stworzył całą serię tego typu lamp. Odniosły one sukces bardzo szybko, bo już w 1925 roku zostały nagrodzone złotym medalem. Lampy są nadal produkowane i pożądane przez osoby ceniące sobie dobre wzornictwo.

Nie takie zwyczajne krzesło

Do panteonu sław wzornictwa dostały się też krzesła. Najbardziej znane z nich to tak zwane krzesło nr 14, którego druga nazwa to krzesło bistro. Każdy z nas je widział, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego sławy. To gięte krzesło zostało zaprojektowane przez Michaela Thoneta i współpracowników z jego firmy. Wymyślone przez nich krzesło miało być niedrogie i o prostej formie. Jego sława i popularność prawdopodobnie przerosła oczekiwania twórców. Efektem nowego spojrzenia na projektowanie mebli jest krzesło autorstwa Franka Gehry’ego. Wiggle Side Chair to krzesło wykonane z tektury o niesamowitym nowoczesnym kształcie. Zaprojektowane zostało w latach 70. ubiegłego wieku i do dziś wzbudza zachwyt wśród miłośników designu.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Visit Us On Facebook