BLOG_Ingo Maurer -„poeta światła”

Ingo Maurer, niemiecki, 85. letni projektant wzornictwa przemysłowego, to jeden z najbardziej uznanych współczesnych twórców.  Jak to bywa z wielkimi, jego projekty przez jednych uważane są za genialne, przez innych za emanację kiczu.  Jedno jest pewne, swoimi często kontrowersyjnymi pomysłami zadziwia świat już od ponad 60 lat. Jego lampy współtworzą genialne projekty wnętrz, są jedyne w swoim rodzaju i nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Ingo Maurer z lampą Lucellino

Maurer studiował grafikę w Monachium. Po zdobyciu dyplomu, na początku lat 60. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako freelancer. Po powrocie, w roku 1963 założył firmę Design M, produkującą oświetlenie wg własnych autorskich projektów. Uznanie i światową sławę przyniósł mu projekt lampy „Bulb”. Lampa została wyprodukowana już przez firmę pod nazwą  Ingo Maurer GmbH., która stała się światową designerską marką i istnieje do dziś. Był przełomowy rok 1966, W 1969 roku lampa trafiła na ekspozycję stałą w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

 Bulb 1966 r.

Maurer, nazywany „twórcą lamp”, jest bardzo śmiałym projektantem. Odważnie eksperymentuje ze światłem, materiałem, nowoczesną technologią (jako jeden z pierwszych wykorzystywał ledy). Znakomicie łączy prostotę codzienności z oryginalnością designu, „puszczając oko” do światowej popkultury. W wywiadzie zapytany o swój ulubiony projekt, bez wahania odpowiedział Don Quixote.

Lampa Don Quixote

Zettel’z 5 i 6

Lampa Zettel’z 5 1997 r.

To jedna z najbardziej znanych lamp projektanta. Lampa składa się ze szkieletu ze stali nierdzewnej, klosza z matowego szkła oraz 40 pustych i 40 zadrukowanych w różnych językach karteczek z papieru japońskiego. Lampa jest bardzo intrygująca, użytkownik sam decyduje o ostatecznym wyglądzie, 40 pustych karteczek doczepionych do delikatnych drucików czeka na zapisanie autorskich dedykacji, właściciel może również doczepić dodatkowe kartki np. pocztówki z wakcji. Lampa cały czas może się dynamicznie zmieniać i być jakby projektowana od nowa. Zettel’z 5 jest mniejszą wersją projektu Zettel’z.

Lampa Flatterby 2016r.

Ingo Maurer lubi bawić się światłem, ale również słowami. Flatterby to gra słów flatter (trzepotanie) oraz słowa butterfly (motyl). Projekt lampy w kształcie żarówki otoczonej motylami (gatunki występujące w przyrodzie np. paź królowej) powstał w 2016 r w limitowanej kolekcji 200 egzemplarzy.

Ru Ku Ku 2016r.

Lacrime del Pescatore czyli “Łzy rybaka” 2009 r.

1000 Karat Blau 2009/2016 r.

  • Knots 2013 r.

Yoruba Rose 2017 r.

Fly Candle Fly 1996 r.

Monument for a bulb 2014 r.Porca Miseria! 1996r.

Flying Flames 2013 r.

Lil Luxury 2009

Oh Man, It’s Ray! 2009 r.

 Jedna odpowiedź do “BLOG_Ingo Maurer -„poeta światła””

  1. Klaudia Bogucka pisze:

    Wow! Nieraz jestem w szoku jak otwarte mogą być ludzkie umysły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Visit Us On Facebook