Niesłabnąca popularność – Fotel typu uszak

Fotel

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że meble którymi się otaczamy to dzieła sztuki, a nad ich stworzeniem pracowali najsłynniejsi projektanci. Meble te zyskują popularność nie tylko ze względu na swoje wzornictwo, ale także komfort użytkowania. Wydaje się, że połączenie funkcjonalności z niezaprzeczalną urodą to najlepszy sposób na to, by mebel cieszył się niesłabnącą popularnością przez dziesięciolecia. Do takich udanych projektów z pewnością można zaliczyć chętnie kupowany również dzisiaj fotel typu uszak. Wrócił on na salony z przytupem i coraz częściej zdobi nasze mieszkania. Cechą dobrego designu jest bowiem to, że nigdy nie wychodzi z mody, zazwyczaj zachwyca prostotą i funkcjonalnością.

Praktyczne uszy

Fotel typu uszak jest na dodatek elegancki i swoim wyglądem sprawia, że jest zwykle głównym elementem dekoracyjnym wnętrza, które zdobi. Wysokie oparcie fotela typu uszak nie pełni tylko funkcji dekoracyjnej. Jego zadaniem początkowo była ochrona przed chłodem, który może wpadać do mieszkania . To fotel stworzony do tego, by w jesienne czy zimowe wieczory spędzać w nim wygodnie i w cieple czas przy kominku. Fotel swoją nazwę zawdzięcza kształtowi oparcia, którego rogi są zawinięte tak, że przypominają uszy właśnie. Ich zadaniem również była ochrona głowy przed zimnym powietrzem. Obecnie ta funkcja fotela ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż kiedyś, ale jego wygląd i komfort użytkowania sprawiają, że znajduje on nieustannie wielu nabywców. Jego historia sięga kilka wieków wstecz. Wingback Chair, bo tak brzmi oryginalna nazwa fotela, ujrzał światło dzienne już w XVII wieku w Anglii. Przynajmniej tak głosi legenda.

W uszaku przy kominku

Wtedy właśnie kobiety spędzały długie wieczory na pracach ręcznych, jak szydełkowanie czy szycie, a o ogrzewaniu innym niż kominek nikt nie słyszał. Fotel typu uszak dawał im komfort i ciepło, chronił przed przeciągami. Początków tego niezwykłego fotela historycy doszukują się także we Francji. Inna teoria głosi bowiem, że fotel ten został stworzony dla króla Ludwika XIV. Jego wysokie oparcie przypomina bowiem tron, stąd przypuszczenia, że zyskał on ten majestatyczny wygląd, bo był przeznaczony dla monarchy i innych ważnych osobistości. Poza tym, prócz wspomnianych wcześniej zalet wysokiego oparcia, fotel ma też bardzo wygodne siedzisko. Można w nim spędzać długie godziny i nie odczuwać dyskomfortu. Pierwsze modele tego popularnego fotela wyposażane były w solidne, a jednocześnie bardzo dekoracyjne nóżki. Czasem przybierały one kształt lwa.

Pełen relaks

Fotel typu uszak to mebel typowo wypoczynkowy. Nawet jeżeli nie mamy kominka, to da on nam wytchnienie po dniu ciężkiej pracy. Jest też idealnym meblem dla moli książkowych – można w nim na długie godziny zatopić się w lekturze bez obaw o nasz kręgosłup. Jego niepodlegające dyskusji zalety sprawiły, że po Anglii i Francji zaczął też podbijać inne kraje – nie tylko europejskie, bo pokochała go też Ameryka. Fotel uszak obecnie doskonale sprawdza się również we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Mieszkańcy tego regionu też zresztą pokochali ten fotel. Jest on również doskonały dla osób starszych, które spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej, potrzebują dużo wypoczynku i relaksu.

Odkąd powstał pierwszy fotel typu uszak wielokrotnie go zmieniano
i udoskonalano, tak, by odpowiadał aktualnie panującym trendom,
ale też dawał maksimum komfortu. Obecnie oferuje go wiele sklepów meblowych i cieszy się on niesłabnącym popytem. Fotel typu uszak pasuje zarówno do wnętrz urządzonych klasycznie, jak i nowoczesnych. Dostępny jest w wielu kolorach i wzorach.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Visit Us On Facebook