Rozbudowa i przebudowa domu

Rozbudowa przedwojennego domu pod Wrocławiem (napis na elewacji
sugeruje, że obiekt pochodzi z 1930r). Dom położony jest na malowniczej działce ze starodrzewem. Prosta bryła i dach dwuspadowy są charakterystyczne dla historycznej zabudowy wsi. Stary dom jest bardzo urokliwy i sympatyczny, ale niewystarczająco duży dla potrzeb aktualnych właścicieli (powierzchnia użytkowa parteru 66,32m2.) Inwestorzy postanowili go powiększyć.

Stare i nowe razem

Lubimy stare budownictwo, rzemiosło, wszelkie starocie. Przeszłość pokazuje skąd przychodzimy. Praca ze starą tkanką budynku nie jest jednak łatwa. Ingerując w starą, szlachetną architekturę, należy robić to z szacunkiem, pokorą, czułością i delikatnością.

Zdecydowaliśmy, że nasz projekt rozbudowy powinien dopełniać tradycyjny charakter zabudowy, ale część nowa i stara powinny być względem siebie zróżnicowane. O ile stary dom jest częścią historii i odsyła nas do przeszłości, projektowana nowa przestrzeń powinna być osadzona w teraźniejszości. Stare z nowym powinno tworzyć relację, ale bez stylistycznych i kompozycyjnych przepychanek. Mniej znaczy lepiej.

Mniej znaczy więcej

Dlatego zdecydowaliśmy, że nowo projektowana część domu będzie, naturalnym przedłużeniem części starej, jednak stylistycznie odrębna. Utrzymaliśmy tę samą szerokość ściany szczytowej, zachowaliśmy dwuspadowy dach i jednakowy kąt nachylenia. Nowa bryła jest jednak wyższa, zastosowaliśmy współczesne środki wyrazu jak np. bezokapowy dach, duże przestrzenie okien. Wnętrze domu również odzwierciedla podział na stare -nowe, przeszłość-współczesność. Różnica poziomów posadzek dwóch części wynosi 0,5m, więc przestrzenie dzielą schody.

Odrębność vs spójność

Styk części istniejącej i nowo projektowanej zaakcentowaliśmy współczesnymi formami, gdzie zlokalizowaliśmy strefy wejściowe. Możemy zdecydować, do której części domu chcemy się udać: wybrać inspirującą przeszłość czy intrygującą współczesność. Do zespolenia dawnej części z nową w spójną kompozycję, wystarczyło zastosowanie jednolitej, nowoczesnej płaskiej dachówki na całości inwestycji oraz wspólna kolorystyka.

W wyniku naszej pracy projektowej- rozbudowa domu, uzyskaliśmy dodatkowe 63,25m2 powierzchni użytkowej parteru. Zaprojektowaliśmy salon z kuchnią i spiżarnią, wygodną strefą wejściową, wc i schody na górę. Na piętrze powstały dwa pokoje, dwie łazienki, garderoba i aneks kuchenny.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Visit Us On Facebook